Duyuru Detayı

Deneme Erişimine Açılan Veritabanı - LEXPERA Hukuk Bilgi Sistemi 13.05.2016

13 - 05 - 2016

LEXPERA Hukuk Bilgi Sistemi veri tabanı 31.12.2016 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.

 

 

Veri tabanına: bilgimerkezi.yeditepe.edu.tr adresinden “Deneme Amaçlı Veri tabanları” başlığından ulaşabilirsiniz.

 

 

ERİŞİM:

 

Web sitesi: www.lexpera.com.tr

 

 

VERİ TABANI BİLGİLERİ:

 

 

LEXPERA Hukuk Bilgi Sistemi

 

Uluslararası bir işbirliğinin ürünü olan LEXPERA, mevzuat, içtihat ve literatür kaynaklarını, gelişmiş belge işleme teknolojisi ve uzman kadrosunun çalışmalarıyla, sade ve kullanışlı bir ara yüzle hizmetinize sunmaktadır. Sürekli yenileri eklenen tam metin kitaplar, makaleler ve yorumlar gibi literatür kaynakları ve çok zengin içtihat koleksiyonunun yanında, mevzuat alanında getirdiği önemli yenilikler, LEXPERA’ yı alanında rakipsiz kılmaktadır.

 

LEXPERA, mevzuat değişikliklerini izleme, mütalaa ve bilgi notu hazırlama, dava çözme gibi faaliyetlerinde, hem içeriği hem de sağladığı işlevlerle, hukuk birimlerinin zaman ve enerji tasarrufu sağlamasına ve hizmet kalitesini artırmasına destek olmaktadır. Resmi Gazete’nin günlük olarak sisteme aktarılması ve değişikliklerin ilgili mevzuata işlenmesi sayesinde LEXPERA ile ulaşılan bilgi her zaman en güncel bilgi olmaktadır.

 

·         Etkilediği Mevzuat Listesi

Ülkemizde sıkça rastlanan ve “torba kanun” olarak adlandırılan, muhtelif ve bir birleriyle ilgili olmayan konulara ilişkin kanunlarda değişiklik yapan kanunların takibi, hukukçulara oldukça zaman kaybettirmektedir. Lexpera’nın “Etkilediği Mevzuat” bağlantısı bu konuda ciddi bir zaman tasarrufu ve hata koruması sağlamaktadır.

Etkilediği Mevzuat için tıklayınız

 

·         Sürüm Karşılaştırma

Değiştirilen kanunlarda yapılan değişikliklerin neler olduğunun saptanması ise daha da fazla zaman gerektiren bir faaliyettir. Lexpera’nın bu konuda sağladığı “Sürüm Karşılaştırma” özelliği, yapılan değişiklikleri görsel olarak zenginleştirilmiş biçimde kıyaslama imkanı sunmaktadır.

Sürüm Karşılaştırma için tıklayınız

 

·         Madde Düzeyinde Değişiklikleri Karşılaştırma

Karşılaştırma işlevi sürümlerle sınırlı olmayıp, her madde için ilgili madde başlığının yanında yer alan karşılaştırma simgesine tıklayarak ulaşılabilen “Madde Kıyaslama” işlevini de içermektedir.

Madde Düzeyinde Değişiklikleri Karşılaştırma için tıklayınız

 

·         Zaman Çizelgeleri

Lexpera’nın bu karşılaştırmaları sunabilmesi, mevzuat metinlerinde meydana gelen tüm değişimlerin özel bir biçimde işlenmesi sonucu oluşan “Zaman Çizelgeleri” ne dayanmaktadır. Bir mevzuat metninin zaman çizelgesi, onun zaman içerisinde geçirdiği tüm değişimleri ve bu değişimler sonucu aldığı tüm şekilleri erişilebilir kılmaktadır.

Zaman Çizelgeleri için tıklayınız

 

·         İkincil Mevzuat Bağlantıları

Bir kanuna dayanılarak çıkarılmış olan “İkincil Mevzuat”, çoğunlukla saptanması ve ulaşılması zaman alan belgelerdir. Lexpera bu konuda, ayrıca arama yapma ihtiyacını ortadan kaldırmakta ve hem görüntülenen kanunun sağ tarafında bulunan bağlantıyla o kanuna bağlı ikincil mevzuat listesine hem de madde düzeyindeki bağlantılarla o maddeye bağlı ikincil mevzuat listesine hızlı erişim sağlamaktadır.

İkincil Mevzuat Bağlantıları için tıklayınız