Duyuru Detayı

Deneme Erişimine Açılan Veri Tabanı - Global E-Journal Library - 21.09.2016

21 - 09 - 2016

GLOBAL E-JOURNAL LIBRARY

 

Deneme Erişim Adresi: http://104.45.30.167/search/login/

Deneme Erişim Bitiş Süresi: 31 Aralık 2016

 

Türkçe Kullanım Sunumu için tıklayınız 

 

Veri Tabanı Bilgileri

 

Global eJournal Library (GeJL)

Araştırmacılar en iyi çalışmayı bulmak için ücretli dergilere ve açık erişimli dergilere  bakmak zorundadırlar. Bundan sonrası için, Global eJournal Library (GeJL),  makale düzeyindeki açık erişim dergilerde daha önce görülmemiş büyük bir kapsamda içerik sunar. Global eJournals Library 135 ülkeden ve 125 yıla yayılan 22.000’in üzerinde açık erişimli dergiden 9 milyon aranabilir makale sunan ilk veri tabanıdır. Kaynaklar otomatik yazılımlar yerine bizzat gerçek kütüphaneciler tarafından seçilmiş, sınıflandırılmış ve organize edilmiştir.

Global eJournals Library makale seviyesinde bir keşif deneyimi sunar ve böylece kullanıcıların araştırma yaptığı konudaki spesifik kaynağa daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmasını sağlar. Her hafta güncellenir ve içeriği genişletilir.

 

GeJL’nin diğer açık erişim çözümlerinden farkı nedir? 

GeJL; tüm Altın dergileri, Gecikmeli erişim (amborgolu) dergileri ve İngilizce ticari ve profesyonel dergileri içeren tek çözümdür (Diğer tüm çözümler sadece Altın açık erişime odaklanarak diğer önemli dergileri dışarda bırakırlar.). Farklı yayıncı sitelerinden edinilmiş tam metin bağlantılar ile e-dergilere erişim sağlayan büyük bir veritabanına sahiptir.  Pasif olarak yayıncıların bilgi sağlamak için, diğer kuruluşlar gibi yayıncıların onlarla iletişime geçmelerini beklemek yerine, dergileri kendi arayan dünya çapındaki tek kuruluştur. Sonuç olarak kullanıcıları,  diğer çözümlerden daha çok dergiye ve makaleye ulaştırabilmektedir. GeJL, yayıncılarla iletişime geçecek, metadata küratörlüğünü yapacak ve bunları web ortamında bulanabilir hale getirecek, diğer kuruluşlarda olmayan, aktif insan gücüne sahiptir.

 

Neden daha fazla dergi ve makale?

Dünyadaki bilgiler her 14 ayda bir ikiye katlanıyor!!! Yani her bir yıl ve iki aydaki bilgi, dünyadaki toplam bilgiden iki kat daha büyük. Bir kütüphanenin koleksiyonu, diğer açık erişim çözümlerinin kısıtlı dergi içeriğiyle daha iyi hale gelemez. Çünkü bunlar, sürekli meşgul olan yayıncılardan onlarla iletişime geçmesini beklemek zorundalar.

 

Rakamlarla The Global e-Journal Library

·         Açık erişim dergilerde 9 milyon makale, 

·         135 ülkeden  22,000 açık erişim dergi

·         125 yılı kapsayan yayınlar

·         8.000 yayıncı

·         Altın ve yeşil yol yayınlarını birlikte kapsar

·         Güçlü arayüz özellikleriyle erişim

·         Önemli konular;

Þ Tarım & Biyoloji Bilimleri – 700.000’den fazla makale

Þ Temel Bilimler – 2,5 milyondan fazla makale

Þ Mühendislik & Teknoloji – 1,5 milyondan fazla makale

Þ Sanat & Beşeri Bilimler – 800.000’den fazla makale

Þ Biyomedikal – 4 milyona yakın makale

Þ Sosyal ve Yönetim Bilimleri – 1,5 milyondan fazla

     makale

Þ Türkiye’den 370 dergi ve 80.000’den fazla makale.